آنچه که باید در مورد مارس وان بدانیم؛ اعزام نخستین گروه از انسان‌ ها به مریخ در سفری بی‌ بازگشت

1394-04-13

«مارس وان» پروژه پرواز فضایی خصوصی به مدیریت کارآفرین هلندی برای ایجاد یک کلونی دائمی جهت اسکان انسان در مریخ است. نخستین گروه از انسان‌ها قرار است در سال ۲۰۲۷ روی مریخ فرود آیند تا ساخت این کلونی را آغاز کنند و یک گروه چهار نفره از فضانوردان نیز هر

آنچه که باید در مورد مارس وان بدانیم؛ اعزام نخستین گروه از انسان‌ ها به مریخ در سفری بی‌ بازگشت

مارس وان پروژه پرواز فضایی خصوصی به مدیریت کارآفرین هلندی برای ایجاد یک کلونی دائمی جهت اسکان انسان در مریخ است. نخستین گروه از انسان‌ها قرار است در سال ۲۰۲۷ روی مریخ فرود آیند تا ساخت این کلونی را آغاز کنند و یک گروه چهار نفره از فضانوردان نیز هر دو سال به آنها افزوده می‌شود. این پروژه مراحل زیادی تا تکمیل شدن دارد که در این مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

 

اسکان انسان در کره مریخ همیشه دستمایه گمانه‌زنی‌ها و مطالعات جدی بوده زیرا شرایط سطحی این سیاره و وجود آب در آن باعث شده تا بتوان آن را قابل زیست‌ترین مکان خارج از کره زمین در منظومه خورشیدی دانست. کره ماه به عنوان نخستین مکان برای انسان‌ها پیشنهاد شده اما ماه دارای جو نیست؛ در حالی که مریخ با جو رقیقی که دارد امکان بیشتری برای میزبانی از انسان و دیگر گونه‌های زیست را فراهم می‌کند. هم کره ماه و هم کره مریخ به عنوان سکونت‌گاه‌های بالقوه برای انسان‌ها پرهزینه هستند و مخاطراتی چون فرود در مناطق با جاذبه سنگین معروف به چاه‌های گرانشی را هم در خود دارند.

پروژه «مارس وان» توسط کارآفرین هلندی به نام باس لانس‌دورپ با هدف استقرار بشر روی سیاره مریخ با استفاده از ترکیبی از تکنولوژی‌های موجود و قابل استفاده در سراسر جهان آغاز به کار کرده است. این سازمان قصد دارد ماجراجویی چندین ساله خود را از طریق نمایش برنامه‌ای تلویزیونی از همه لحظات این پروژه با تمامی جهان به اشتراک بگذارد. این شرکت ثبت نام اولیه از داوطلبان حضور در سفر بی‌بازگشت به مریخ را انجام داده است. بهره هوشی مناسب و سلامت کامل جسمی و روحی از جمله شروط اصلی برای ثبت نام اولیه در این طرح بود و پس از انتخاب اعضای نهایی، دوره تمرین و آماده‌سازی برای سفر به مریخ آغاز می‌شود. این گروه در مدت حضور در تمرینات روی زمین و زندگی بر سطح سیاره سرخ در استخدام شرکت مارس وان خواهند بود.

مراحل انجام پروژه مارس وان

مراحل انجام پروژه مارس وان بصورت زیر است. در تمامی تصاویر زیر این پروژه به همراه مراحل و سال‌های انجام آن‌ها توضیح داده شده است

سال ۲۰۱۱: پایه گذاری طرح این پروژه 

در سال ۲۰۱۱ طرح این پروژه توسط باس لانس‌دورپ و آرنو ویلدرز پایه‌گذاری شد. لانس و ویلدرز جلساتی را به منظور گفت و گو در زمینه‌ تامین کنندگان قطعات و سیستم‌های مورد نیاز از آمریکا، کانادا، ایتالیا و انگلیس برگزار کردند. تمامی ساختار این پروژه، جدول زمانی و بودجه آن با توجه به پاسخ و واکنش مهندسان شرکتهای تامین کننده، مشخص شد. نتیجه این مذاکرات یک طراحی پایه برای یک پروژه و ماموریت اسکان دائم انسان‌ها روی مریخ با کمک تکنولوژی‌های موجود بود.

سال ۲۰۱۳: انتخاب فضانورد از سراسر جهان

آوریل سال ۲۰۱۳ آغاز انتخاب فضانوردان در کنفرانس‌های مطبوعاتی شهرهای نیویورک اطلاع داده شد. دوره اول این ثبت نام، آنلاین و برای تمام ملیت‌ها آزاد بود. در طول دو سال آینده نیز دوره‌ی دوم از انتخاب فضانوردان آغاز می‌شود. در پایان این دوره، شش تیم چهار نفره برای آموزش انتخاب خواهند شد. هر ساله، سری جدیدی از انتخاب فضانورد جهت اضافه کردن اعضای جدید به تیم‌های قبلی شروع می‌شود. پس از انتخاب این دسته از افراد، در زمین یک مدل مشابه کلونی مریخ برای آزمایش اهداف آموزشی ساخته خواهد شد.

سال ۲۰۱۵: شروع دوره آموزشی افراد منتخب

دوره آموزش را گروه‌های انتخاب شده از اولین سری داوطلبان آغاز می‌کنند. این آموزش‌ها تا سال ۲۰۲۴ ادامه خواهد یافت. مهم‌ترین بخش آموزش توانایی گروه در کنار آمدن با شرایط سخت زندگی در نقاط دوردست به مدت طولانی است. این افراد چگونگی تعمیر قطعات کلونی را یاد می‌گیرند، آموزش‌های پزشکی می‌بینند و حتی یاد می‌گیرند که چگونه غذای خود را درون کلونی پرورش دهند. هر گروه، چند ماه از هر سال دوره آموزشی خود را به جهت آمادگی برای ماموریت، در یک کمپ مشابه کلونی مریخ می‌گذرانند. در اولین شبیه‌سازی یک ناحیه مشابه مریخ با دسترسی راحت انتخاب می‌شود. یک کمپ آموزشی دیگر هم در یک نقطه دور افتاده‌تر مانند قطب شمال ایجاد می‌شود.

سال ۲۰۲۰: ارسال کاوشگر فناوری و ماهواره مخابراتی به مریخ

سال ۲۰۲۰ یک ماموریت فناوری به مریخ آغاز خواهد شد؛ این ماموریت اثبات برخی فناوری‌ها را که برای انجام ماموریت مهم هستند فراهم می‌کند. یک ماهواره مخابراتی نیز به جهت قرارگیری در مدار ایستای مریخ پرتاب خواهد شد. این ماهواره ارتباط شبانه روزی را بین مریخ و زمین برقرار کرده و می‌تواند تصاویر، ویدئوها و اطلاعات دیگر را از سطح مریخ مخابره کند.

 سال ۲۰۲۲: ارسال خودروی مریخ‌ پیما و ماهواره مخابراتی دیگر

سال ۲۰۲۲ یک خودروی هوشمند و یک یدک‌کش پرتاب می‌شوند. این خودرو قادر است به کمک یدک‌کش کپسول‌های فرود را به محل کلونی منتقل کند. این خودرو در مریخ و در ناحیه انتخاب شده جهت پیدا کردن بهترین محل برای تاسیس کلونی به گشت زنی می‌پردازد. محل ایده‌آل برای کلونی باید به قدری به قطب شمال مریخ نزدیک باشد تا خاک آن دارای آب کافی بوده و به استوا نزدیک باشد تا بهره پنل‌های خورشیدی حداکثر ممکن شود و همچنین باید به قدر کافی مسطح باشد که ساخت و ساز کلونی آسان شود. زمانی که محل تاسیس کلونی تعیین شد، خودروی مریخ پیما سطح سیاره را برای ماموریت‌های باری آماده می‌کند و سطوح وسیعی را که قرار است پنل‌های خورشیدی روی آن پهن شوند پاکسازی می‌کند. ماهواره مخابراتی دوم هم جهت قرارگیری در مدار دور خورشید پرتاب می‌شود. این ماهواره، مداری مشابه زمین خواهد داشت، با این تفاوت که ۶۰ درجه عقب تر و در نقطه لاگرانژی L5 سیستم زمین و خورشید قرار می‌گیرد. این ماهواره به همراه ماهواره مخابراتی مریخ، امکان برقراری ارتباط شبانه روزی را در تمام ایام هفته حتی وقتی خورشید بین دو سیاره باشد، ایجاد می‌کند.

سال ۲۰۲۴: پرتاب شش ماموریت باری

سال ۲۰۲۴ دو واحد سکونت، دو واحد سیستم‌های پشتیبانی حیات و دو واحد تجهیزات و غذا به مریخ پرتاب می‌شوند. در سال ۲۰۲۵ تمام واحدها به کمک سیگنال بیکن رادیویی روی سطح مریخ فرود می‌آیند.

سال ۲۰۲۵: آماده سازی کلونی قبل از رسیدن فضانوردان توسط خودرو مریخ پیما

سال ۲۰۲۵ شش واحد باری حداکثر تا فاصله ۱۰ کیلومتر دورتر از محل کلونی روی سطح مریخ فرود می‌آیند. خودروی مریخ پیما توسط یدک‌کش اولین واحد پشتیبانی حیات را برمی‌دارد. این خودرو، واحد پشتیبانی حیات را در محل مناسب قرار داده و پنل خورشیدی را پهن می‌کند. حال خودروی مریخ پیما می‌تواند به سیستم پشتیبانی حیات وصل شود تا بتواند باتری‌های خود را به مراتب سریعتر از حالتی شارژ کند که به پنل‌های خورشیدی خودش متکی بود، و به این ترتیب بتواند کار بیشتری انجام دهد. خودرو تمام واحدهای باری را برداشته و پنل خورشیدی دومین واحد پشتیبانی حیات را پهن می‌کند و سپس قسمت‌های باد شدنی واحدهای مسکونی را راه‌اندازی می‌کند. سیستم پشتیبانی حیات جهت انتقال آب، هوا و برق توسط یک شلنگ به واحدهای مسکونی متصل می‌شود. حال سیستم پشتیبانی حیات فعال است. آب، به کمک تبخیر ذرات یخ زیرسطحی در یک کوره، از خاک مریخ استخراج می‌شود. آب تبخیر شده مجددا میعان شده و نگهداری می‌شود. بخشی از آب برای تولید اکسیژن استفاده می‌شود. نیتروژن و آرگون استخراج شده از اتمسفر مریخ نیز برای تامین بقیه اجزای هوای قابل تنفس داخل کلونی استفاده می‌شوند. قبل از اینکه اولین تیم ماموریت خود را آغاز کنند، سیستم پشتیبانی حیات، یک اتمسفر قابل تنفس با فشار ۰/۷ بار، ۳۰۰۰ لیتر آب و ۱۲۰ کیلوگرم اکسیژن ذخیره کرده است. به علاوه، خودروی مریخ پیما خاک مریخ را بالای محفظه‌های باد شدنی انبار می‌کند تا کلونی در مقابل تشعشعات خورشید محافظت شود.

 سال ۲۰۲۶: ارسال اولین افراد به مریخ

سال ۲۰۲۶، اجزای وسیله ترانزیت مریخ به مدار زمین پس از اعلام وضعیت چراغ سبز سیستم‌های مریخ پرتاب می‌شوند. ابتدا یک محفظه مسکونی ترانزیت و یک کپسول فرود همراه با دستیار مونتاژ به مداری دور زمین پرتاب می‌شوند. دستیار مونتاژ، کپسول فرود را به محفظه ترانزیت متصل می‌کنند. اولین تیم مریخ که از قبل آموزش دیده‌اند، به این مدار زمین پرتاب می‌شوند. در این مدار، تیم مارس وان جایگزین تیم مونتاژ می‌شوند و تیم مونتاژ با کپسولی که تیم مریخ را به مدار رسانده، به زمین برمی‌گردند. بعد از کنترل نهایی سیستم‌ها در مریخ و در وسیله ترانزیت، موتورهای پیشران روشن شده و مدار وسیله ترانزیت به مدار انتقال به مریخ رسانده می‌شود. این نقطه بدون بازگشت است. تیم مارس وان اکنون موظف به یک پرواز ۲۱۰ روزه به مریخ است.

 

آیا مارس وان قابل اعتماد است؟

مارس وان وعده داده که تمامی گروه‌های منتخب را تا سال ۲۰۲۷ به مریخ اعزام کند. زمانی که این افراد در مریخ سکنی گزیدند، دیگر راه برگشتی به سیاره زمین نخواهند داشت. در اصل با فرود انسان‌ها در مریخ و ادامه زندگی آن‌ها در این سیاره، تمامی شرایط از لحاظ فنی و ادامه حیات بررسی خواهد شدباس لانس‌دورپ مدیرعامل این شرکت اعلام کرده که با استفاده از ترکیبی از تکنولوژی‌های موجود می‌توان استقرار بشر را در مریخ به انجام رساند. اما سیستمی که قادر به انجام چنین کاری باشد بسیار پیچیده است. حتی لانس‌دورپ نیز با اینکه تمامی مراحل را برنامه‌ریزی کرده است این کار را بسیار دشوار دانسته و اعلام می‌کند که ممکن است شرایطی غیرمنتظره پیش بیاید. برخی از منابع معتبر نیز با انجام تحقیقات فراوان این پروژه را نامعقول می‌دانند. موسسه تکنولوژی ماساچوست در سال ۲۰۱۴ با انتشار مقاله‌ای، این پروژه را دور از واقعیت اعلام کرد. روزنامه‌ی مَتر نیز با انتشار چندین مقاله، پروژه مارس وان را از لحاظ مالی، علمی و قانونی زیر سئوال برد. در هر صورت لانس‌دورپ امیدوار است که اعزام انسان به مریخ را با موفقیت انجام خواهد داد و از تمامی مردم جهان درخواست دارد که به او و پروژه مارس وان اعتماد کنند.

 

در تماس باشید

درباره ما

لاراوب ارایه دهنده وب سرویس های ارز ، سکه ، طلا به صورت لحظه ای و وب سرویس قیمت 177 خودروی داخلی وخارجی قیمت بازار و کارخانه وب سرویس انس طلا ، مثقال طلا، گرم طلای ۱۸ وب سرویس قیمت موبایل وب سرویس ثبت احوال بررسی کد ملی و انواع وب سرویس ها می باشد .

وب سرویس های ارز ، سکه ، طلا به صورت لحظه ای و وب سرویس قیمت خودروی داخلی وخارجی ،وب سرویس انس طلا ، مثقال طلا، گرم طلای ۱۸ ، مثقال طلا ، شاخص بورس ، نفت سبک، نفت برنت، نفت اپک، بنزین (گالن)،وب سرویس لحظه ای قیمت موبایل ، تبلت سامسونگ ، اپل ، گازوئیل، انس پالادیوم